Források
Ha ötös/négyes történelem érettségiről álmodozol, mindenek előtt tisztázzuk, hogy ez nem a lusták tantárgya. Egy jó tételkidolgozás alapja a több forrásból dolgozás.
1.) Füzet
Rá lehet fogni a tanárra, hogy nem mond semmit... de ennek csak a fele igaz. A legtöbb diák ugyanis nem tud jegyzetelni, vagy nem is akar. Ha szeretsz írni - mint én - akkor ezt neked nem kell mondani, de ha nem, akkor itt az ideje megtanulni, hogyan jegyezd le a tananyagot.
TIPP: Vegyél egy szép vastag füzetet, egy szép tollat és az első félévben másold át a négyéves anyagot. Vagy, ha hiányos, kérdd el egy szorgalmas és kedves osztálytársadtól a füzeteit! Már ezzel is tanulsz, hidd el! ;)
2.) Tankönyvek
A mi sulinkban ebből tanultunk. Ezek a Műszaki Kiadós könyvek konkrétan az írásbeli tételek rövid kidolgozása. Persze, sok benne a felesleges anyag, de ha be tudod szerezni, mindenképp vedd meg, mert a mostani könyveknél ezerszer jobbak. :)
3.) Érettségis könyvek
Ez a két létező legjobb kidolgozott érettségi tételes segédkönyv. Az elsőt a barátnőim használták, rengeteg plusz anyag van benne (pl.: két ipari forradalom összehasonlítása) és simán fel lehet használni. Én viszont az utóbbit preferálom, mivel nem csak pontokba van foglalva, de külön magyarázat és térkép is kapcsolódik a tételekhez.
4.) Középiskolai történelmi atlasz
Kár, hogy a tanárok nem fordítanak elég energiát ennek megismertetésére, pedig számtalan előnye van:
- írásbelin és szóbelin is használható
- ha nem is tanulsz semmit, hármassal simán átmész, ha használod
- benne van minden előforduló fontos évszám
- képeket találsz az írásbelihez, ahol kultúrákat kell azonosítani, vagy egy személyt, tárgyat
- térképek segítségével ki tudod dolgozni pl.: A nagy földrajzi felfedezések tételt
5.) Korrektor
Az előbb említett források felhasználásával kidolgozott tételeimet teszem közzé, szóval időt és energiát spórolsz, ha a honlapról kinyomtatod az anyagot! ;)